Yazar Mesaj
<  Hastalık Deneyimleri  ~  MALÜLEN EMEKLİLİKTE İZLEYECEĞİNİZ YOLLAR SON ŞEKLİ
yemailyas
MesajTarih: Prş Hzr 21, 2007 11:08 am  Alıntıyla Cevap Ver

AS DEN EMEKLİLİL

Arkadaşlar AS, dolaysı ile sağlık kurulu raporu alıp, emekli olmuş biri olarak izlemeniz gereken yolları ayrıntılı ve işlemlerin yürüyüş şeklini aşağıda detaylı olarak anlatacağım lütfen not alın ve saklayın.

Öncelikle eğer As li ve çalışıyorsanız bağlı bulunduğunuz ilin Vergi dairesi başkanlığına
( Defterdarlık ) başvuruyorsunuz. Başvururken hazırlamanız gereken evraklar
1 – Sağlık karne fotokopisi
2 – Nüfus cüzdan fotokopisi
3 – Hastalığınızı belirtir yazı
4 – İş verenin yazacağı yazı örneği ek : 1 de
5 – 3 adet yeni çekilmiş resim

ile başvuruyorsunuz ve vergi indiriminden yararlanmak için sağlık kuruluna sevkinizi istiyorsunuz. Benim size tavsiyem eğer sürekli kontrolde olduğunuz ve bağlı bulunduğu hastane sağlık kurul raporu veren doktorunuz var ise o hastaneye sevk ettiriniz.

Defterdarlık sizi isteğiniz hastaneye sevk yaptıktan sonra hastanenin sağlık kurul servisine başvurarak hastalığınızı söyleyiniz ve benim doktorum şu diyiniz sizi direk kendi doktorunuz gönderecekler. Eğer özel doktorunuz yok ise hastanede ROMATOLOJİ VEYA İMMOMOLOJİ doktorunu sevk isteyiniz eğer o dallar da yok ise o zaman FTZ ye sizi gönderirler.

Ancak şunu unutmayın eğer çok deformasyonunuz yok ise AS den dolayı rapor almamız artık çok zor. Normal AS linin alabileceğim maksimum oran % 35 dir. % 40 ını üzerinde rapor alabilmeniz için AS haricinde başka rahatsızlığınız var ise onları belirtiniz ( göz , böbrek , karaciğer , solunun vs gibi ) rahatsızlıklarınızı da belirterek ilgili servislerinde görüşünü alınız.

Hastane sağlık kurulunda işiniz bittikten sonra almış olduğunuz raporu hastane sizi sevk eden kurum olan defterdarlığa gönderiyor.Defterdarlık o raporu ANKARA MALİYE BAKANLIĞI Sağlık kuruluna gönderiyor ve orda ki kurulda raporunuzu inceliyor kurul raporunuzu onaylarsa , kaçıncı derece özürlü olduğunuz belirtir yazı ile birlikte yeniden raporunuzu defterdarlığa gönderiyor. Bu süreç yaklaşık 3 ay sürüyor.Defterdarlık raporun bir örneği ile vergi indirim yazınızı çalıştığınız iş yerine gönderiyor.

Eğer emeklilik şartlarınız uygun ise gelen vergi indirim yazısı ve rapor fotokopisi ile bağlı bulunduğunuz S.S.K İhtiyarlık bölge müdürlüğüne başvurarak emeklilik talebinde buluna bilirsiniz.
Emeklilik şartlarınız uygun değil ise işyerinde özürlü işçi olarak vergi indiriminden yararlanarak çalışmaya devam ediyorsunuz ve şartlar oluştuğunda sorunsuz bir şekilde emekli oluyorsunuz.

Saygılarımla,
İlyas HOŞAFÇI

( EK : 1 )

……. DEFTERDARLIĞI’ NA
ANKARA

Aşağıda açık kimliği yazılı bulunan personel 1997 yılından bu yana sigortalı olarak Şirketimizde / firmamızda çalışmaktadır.

Bilgilerinize sunulur.

Saygılarımla,

İşverenin adı /Ünvarı

İşçinin Adı SOYADI
…………………..

En son yemailyas tarafından Prş Nis 03, 2008 12:55 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
asdd
MesajTarih: Pzr Oca 20, 2008 10:07 pm  Alıntıyla Cevap Ver

açıklamalarınıziçinteşekkürler ilyas bey
3. maddede belirttiginiz hastalıgınızı belirtir yazı yı anlayamadımaçıklayabilirmisiniz
Başa dön
yemailyas
MesajTarih: Pts Oca 21, 2008 8:56 am  Alıntıyla Cevap Ver

As li veya diğer hastalıkları belirtir bir yazı. Ayrıca ilaç ve hastalığınız belirtir heyet raporlarıda varsa dikekçe ekine fotokopi koyabilirsiniz.
Başa dön
VAHİDE
MesajTarih: Çrş Oca 30, 2008 12:21 pm  Alıntıyla Cevap Ver

yemailyas demiş ki:
AS DEN EMEKLİLİL

Arkadaşlar AS, dolaysı ile sağlık kurulu raporu alıp, emekli olmuş biri olarak izlemeniz gereken yolları ayrıntılı ve işlemlerin yürüyüş şeklini aşağıda detaylı olarak anlatacağım lütfen not alın ve saklayın.

Öncelikle eğer As li ve çalışıyorsanız bağlı bulunduğunuz ilin Vergi dairesi başkanlığına
( Defterdarlık ) başvuruyorsunuz. Başvururken hazırlamanız gereken evraklar
1 – Sağlık karne fotokopisi
2 – Nüfus cüzdan fotokopisi
3 – Hastalığınızı belirtir yazı
4 – İş verenin yazacağı yazı örneği ek : 1 de
5 – 3 adet yeni çekilmiş resim

ile başvuruyorsunuz ve vergi indiriminden yararlanmak için sağlık kuruluna sevkinizi istiyorsunuz. Benim size tavsiyem eğer sürekli kontrolde olduğunuz ve bağlı bulunduğu hastane sağlık kurul raporu veren doktorunuz var ise o hastaneye sevk ettiriniz.

Defterdarlık sizi isteğiniz hastaneye sevk yaptıktan sonra hastanenin sağlık kurul servisine başvurarak hastalığınızı söyleyiniz ve benim doktorum şu diyiniz sizi direk kendi doktorunuz gönderecekler. Eğer özel doktorunuz yok ise hastanede ROMATOLOJİ VEYA İMMOMOLOJİ doktorunu sevk isteyiniz eğer o dallar da yok ise o zaman FTZ ye sizi gönderirler.

Ancak şunu unutmayın eğer çok deformasyonunuz yok ise AS den dolayı rapor almamız artık çok zor. Normal AS linin alabileceğim maksimum oran % 35 dir. % 40 ını üzerinde rapor alabilmeniz için AS haricinde başka rahatsızlığınız var ise onları belirtiniz ( göz , böbrek , karaciğer , solunun vs gibi ) rahatsızlıklarınızı da belirterek ilgili servislerinde görüşünü alınız.

Hastane sağlık kurulunda işiniz bittikten sonra almış olduğunuz raporu hastane sizi sevk eden kurum olan defterdarlığa gönderiyor.Defterdarlık o raporu ANKARA MALİYE BAKANLIĞI Sağlık kuruluna gönderiyor ve orda ki kurulda raporunuzu inceliyor kurul raporunuzu onaylarsa , kaçıncı derece özürlü olduğunuz belirtir yazı ile birlikte yeniden raporunuzu defterdarlığa gönderiyor. Bu süreç yaklaşık 3 ay sürüyor.Defterdarlık raporun bir örneği ile vergi indirim yazınızı çalıştığınız iş yerine gönderiyor.

Eğer emeklilik şartlarınız uygun ise gelen vergi indirim yazısı ve rapor fotokopisi ile bağlı bulunduğunuz S.S.K İhtiyarlık bölge müdürlüğüne başvurarak emeklilik talebinde buluna bilirsiniz.
Emeklilik şartlarınız uygun değil ise işyerinde özürlü işçi olarak vergi indiriminden yararlanarak çalışmaya devam ediyorsunuz ve şartlar oluştuğunda sorunsuz bir şekilde emekli oluyorsunuz.

Konu hakkında takıldığınız bir yer olursa bana 0 312 438 28 92 veya 0 532 404 45 70 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz.
Saygılarımla,
İlyas HOŞAFÇI

( EK : 1 )

……. DEFTERDARLIĞI’ NA
ANKARA

Aşağıda açık kimliği yazılı bulunan personel 1997 yılından bu yana sigortalı olarak Şirketimizde / firmamızda çalışmaktadır.

Bilgilerinize sunulur.

Saygılarımla,

İşverenin adı /Ünvarı

İşçinin Adı SOYADI
…………………..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
myıldız
MesajTarih: Sal Şub 12, 2008 12:32 pm  Alıntıyla Cevap Ver

ben bu yazdığın raporları zaten işe başlarken aldım birdahamı emekli oluken alacagız bizim hastalığımız geçiçi bişey değilki bidaha niye alalım arkadaşlar

yemailyas
MesajTarih: Sal Şub 12, 2008 12:59 pm  Alıntıyla Cevap Ver

elinizde vergi indirimi yazınız varmı eğer yok ise emekli olamazsınız.
Başa dön
kurtulmakistiyorum
MesajTarih: Prş Şub 14, 2008 3:08 pm  Alıntıyla Cevap Ver

emeginize sağlık çok tşkler
Başa dön
myıldız
MesajTarih: Cum Şub 15, 2008 10:27 am  Alıntıyla Cevap Ver

slm tabi 2. derce işe başlarken aldım zeten onu aldığım için malülen emekli olamassın diyorlar onu almasaydım olacaktım

yemailyas
MesajTarih: Cum Şub 15, 2008 11:27 am  Alıntıyla Cevap Ver

Bakın Malülen emeklilik ve ERKEN EMEKLİLİ farklı şeyler Malülen emeklili olabilmenizx için elinizde % 66,6 en az oranında raporunuz olması gerekiyor ama ERKEN EMEKLİLİK İÇİN % 40 raporlu ve VERGİ İNDİRİM YAZINIZ OLMASI YETERLİ. Eğer detaylı bilgi isterseniz beni arayabilirsiniz.
İlyas HOŞAFÇI

En son yemailyas tarafından Prş Nis 03, 2008 12:53 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
ercan2156
MesajTarih: Çrş Şub 20, 2008 11:24 am  Alıntıyla Cevap Ver

sayın yemailyas

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim benim vergi indirim raporum var acaba emekli olacağım zaman tekrar hastahaneden rapor almam gerekiyormu. yani emeklilik başvurusu yaptığımda tekrar hastahaneden rapor isteyeceklermi.

çok teşekkürler

ercan2156
Başa dön
yemailyas
MesajTarih: Çrş Şub 20, 2008 11:34 am  Alıntıyla Cevap Ver

Ercan eğer vergi indirim ve sağlık kurulu raporun elinde ise onları iyi muafaza et şartların oluştuğunda onlarla emekliliğe başvurman yeterli.
Selamlar,
İlyas HOŞAFÇI
Başa dön
ercan2156
MesajTarih: Çrş Şub 20, 2008 11:39 am  Alıntıyla Cevap Ver

Süper hızlı cevap için teşekkürler
Evet elimde hem özürlü raporu hemde vergi indirimi raporu var vergi indirimi raporunu deftardarlık işyerime ama benim adıma göndermiş postacıda bana elden teslim etti. iş yerimi bilgilendirdim bize vermen gerekiyor dediler bende madem size vermem gerekiyor o halde neden bana elden posta ile yolladılar ded,m işyerime sadece fotokopisini verdim onlara yetiyormuş resmi işlemlerimi bitirdirm.
4 yıl 7 ayım var emeklilik için süremin doması için inşallah bir rapor daha istemezler tamamen eziyet oluyor bu raporlarla uğraşma

ercan2156
Başa dön
yemailyas
MesajTarih: Çrş Şub 20, 2008 12:43 pm  Alıntıyla Cevap Ver

Ercan vergi indirim yazısınız işyerinde olması gerekir kaçıncı derece vergi indiriminden yararlanacağın orda yazıyor ona göre ücretinden kesilen gelir vergisi matrahından vergi indirim oranın düşülecek ve daha sonra gelir vergisi hasaplanacak böylece derecene göre maaşında 20 ile 40 YTL arasında bir artışda olacaktır.
Başa dön
serkan765
MesajTarih: Pts Hzr 16, 2008 5:39 pm  Alıntıyla Cevap Ver

oncelıkle yazın ıcın teşekurler bende 4 senedir as yım ıkısenedırde rapor aldım yuzde 40 raporum şimdi calısıyorum vergı ındırımı ıcın başvuracam bide rısk varmış galıba benım raporum var yuzde 40 benbıdaha başvuracam ordan yuzde 40 altında rapor verırlerse işimdende olurum başka haklarımdanda oyle bır rıskı varmı acaba arkadaşlar lutfen bana yardımcı olurmusunuz arkadaşlar şimdiden hepınıze teşekurler

ozanonur
MesajTarih: Pts Hzr 16, 2008 7:07 pm  Alıntıyla Cevap Ver

Ben yeni emekli oldum.Sigortada yaptırdığım işlemler süresince bir daha rapor almam gerekmedi yani yeniden rapor istenmiyor.Şu anda ikinci maaşımı alacağım hepinize sağlıklı günler

olmanın bir başka yoludur.SÜLEYMAN ÜNAL
Başa dön
Mesajları göster:   
Tüm saatler GMT +2 Saat

Sonraki başlık
Önceki başlık
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)
Sayfa 1, 2  Sonraki
ASHAD - Ankilozan Spondilit Hasta Derneği Forum Ana Sayfası  ~  Hastalık Deneyimleri

Bu forum kilitlenmiştir, yeni bir başlık açamazsınız, cevap gönderebilir ya da mesajları değiştirebilirsiniz   Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz

Forum Seçin:  

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız